Tootmine / kaevandamine

Mis on krüptoraha tootmine või kaevandamine

Rahvakeeli võib öelda, et krüptoraha toodetakse ehk kaevandatakse arvutite arvutusvõimsuse arvelt, millega omakorda kaasneb ka arvestatav elektrienergia kulu. Bitcoine kaevandatakse 25 kaupa ja see protsess on üsna kulukas. Selleks komplekteeritakse arvutitest või eraldi riistvarast koosnev arvutipark (mining farm) just odava energiaga riikidesse, et saada sellest kasumit. Ameerikas on ühe bitcoin kaevanduse kohta tehtud ka Youtube video ja teine samalaadne on Hiinas. Neid leidub üle maailma ja maht suuresti varieerub.

blockchain-blokiahelKrüptoraha pole mitte midagi muud, kui digitaalne raamatupidamiskirje, mis on igas arvutis, kes tegeleb krüptoraha kaevandamisega ja on ühendanud ennast krütoraha võrku. Kui tahad raha kellegile kanda, siis saadetakse teavitus tervesse võrku, et toimus teatud transaktsioon ehk ülekanne. Kõik transaktsioonid (ülekanded) omavad unikaalselt digiallkirja. Ja igakord on see erinev tänu matemaatilisele arvutusele. Iga transaktsioon on kokku grupeeritud blokkideks, mida lahendatakse üle maailma. Kui kaks mining rig-i (arvutit) lahendavad ühel ajal matemamaatilise probleemi, mis on seotud mingi blokiga, siis järgneb järgmine bloki lahendamine. Matemaatiliselt on võimatu, et juba üks blokk lahendatakse ühel ajal, rääkimata kahest. Pikem blokiaehel on siis uus põhi raamatupidamiskirje, mida kõik usaldavad.

Bloki lahendamist võib võtta kui ka loteriivõitu, tõenäosus, et üks sama mining rig  järjest sama bloki ära lahendab, on ilmväikene. Krüpto kaevandus
Sellest kõigest saab alguse uute krüptorahade (coinide) loomine. Nimelt, see, kes bloki ära lahendab, saab selle eest preemiat bitconides. See on võrdne loteriivõiduna.

Tootmine käib pidevalt. Bitcoini puhul luuakse kokku 21 millonit Bitcoini ja 0,00000001 bitcoini on väikseim ühik, mida on võimalik saata, seda kutsutakse ka eeldatava looja järgi “Satoshi”ks.

Bitcoini kaevandamine lõppeb orienteeruvalt aastal 2040 saab. Selleks hetkeks peab olema toodetud 21 miljonit bitcoini. Edasi hakkavad kaevandajad saama võrgu üleval hoidmise eest tehingutasusid.