Krüptoraha testib finantssektorit

Krüptoraha testib finantssektorit

Eesti finantssektoris oli erakordselt aktiivne aasta, mil turule tuli kaks uut panka – omanikke vahetanud Eesti Krediidipangast sai sügisel Coop Pank ning Nordeast ja DNBst kasvas välja Luminor.

Silma paistsid ka fintech’i ettevõtted, märkis Ellex Raidla partner Raino Paron. Sektori lipulaev Transferwise lõi taas investoritelt raha kaasamise rekordeid, uue strateegilise omaniku leidis kindlustusfirma Seesam ja omanikku vahetas­ ka elukindlustusega tegelev Mandatum, loetles Paron. Enim pakkus finantssektoris kõneainet krüptoraha teema, mis erinevate­ ­tehingute (Agrello, Change)­ kaudu andis tööd ka M&A nõustajate meeskondadele.

Eesti riskikapitali sektoris ja start-up’ide finantseerimisel võis mullu märgata kahte trendi, mis jätkuvad kindlasti ka sel aastal, ütles Ellex Raidla nõunik Antti Perli. Esiteks tõusis avalikustatud tehingute arvuga esile kohalik fondivalitseja Karma Ventures, kes tegi investeeringuid ka Eesti start-up-ettevõtetesse.

„Riskikapital esindab nn tarka raha, kus tihti on kapitalist endast veelgi olulisem see abi, mida fondivalitseja meeskond annab start-up’ile oma kogemuse ja globaalse võrgustiku kaudu,“ rääkis ta. Perli hinnangul sel aastal areng jätkub.

Teise trendina jääb Perli sõnul meelde ICOde (initial coin offering) esiletõus uue rahastamise võimalusena start-up-ettevõtetele. Näiteks suutis tarkade lepingute platvormi arendav Eesti ettevõte Agrello ICO abil kaasata 30 miljoni dollarise krüptoraha investeeringu. Traditsioonilisel viisil ei oleks ükski start-up sellises arengustaadiumis võimeline sellist investeeringut kaasama.

ICO-buumi järellainetust jätkub kauaks

Margus Uudam, Karma Ventures’i partner

Eelmine aasta oli start-up’ide ja riskikapitali valdkonnas üks huvitavamaid viimase aastakümne jooksul. Globaalselt kasvas oluliselt kapitali pakkumine, lisaks muutusid järjest aktiivsemaks strateegilised investorid. Aasta uustulnuk oli mõistagi ICO’de buum, mille järellainetust jätkub ilmselt aastateks.

Eesti start-up’i maastikul jätkus edulugusid pea igas valdkonnas: PlanetOS, Teleport, Zeroturnaround.

Esiliiga tegijatest tugevdasid oluliselt kapitali- ja investorbaasi Transferwise, Pipedrive ja Skeleton. Kõrgliigasse astus ka tugevate tulemuste ja Didi investeeringuga üsnagi keerulisel turul tegutsev, kuid väga tugevat visiooni kandev Taxify. Eraldi tasub kindlasti ka märkida idufirmade börsi Funderbeam, kes kaasas ise rahvusvaheliselt turult raha, aga oli veelgi olulisem mitmele start-up’ile kasvurahastuse lahenduseks.

Arvata võib, et see aasta kujuneb veelgi aktiivsemaks – meie tugevamaks ja kogenenumaks muutunud start-up’i kogukonda finantseerivad mitmed riigiga koostöös käivitatavad uued fondid, kelle investeerimisfookuses on just Eesti start-up’id.

 Allikas: Äripäev