Mis on Proof of Stake

Proof of stake mining

Mis on Proof of Stake ehk panus?

Proof of Stake on teine meetod kinnitamaks tehinguid, mis rajavad ja saavutavad konsensuse.
See on siiski algoritm ning selle eesmärk on sama, nagu Proof of Workiga, kuid erinevus peitub protsessis selle eesmärgini jõudmiseks.

Proof of Stake ideed soovitati esmakordselt Bitcointalki foorumis 2011 aastal, kuid esimene digitaalraha, mis seda meetodit kasutas oli Peercoin 2012 aastal, koos ShadowCashi, NXT, BlackCoini, NuSharesiga, Qora ja NAV Coiniga.
Erinevalt Proof of Workist, kus algoritm tasustab kaevandajaid, kelle eesmärk on verifitseerida tehinguid ning uusi plokke luua, matemaatiliste probleemide lahendamise eest. Proof of Stake meetodiga valitakse uue ploki looja valikulisel teel, olenedes tema jõukusest, mida teatakse ka panusena.

Ploki eest tasu ei ole. Samuti kõik digitaalrahad luuakse alguses ning nende number ei muutu. See tähendab, et Proof of Stake ssüsteemis ei ole plokitasu, seega võtavad kaevajad tehingutasu. Seetõttu kutsutakse panusesüsteemis tihti kaevandajaid mitte kaevandajateks, vaid müntijateks.

Kui vaadata Proof of Worki siis näiteks 1 000 inimest kaevab, 1 võidab ja saab peaauhinnana kõik võimalikud Bitcoinid.
Proof of Stake meetodiga, mille poole Ethereum suundub, 1 000 inimest kaevab, 1 000 inimest osalevad kihlveos, et see on õige plokk. Kõik 1 000 inimest võidavad ja saavad osa Ethereumist.

Bitcoin on rohkem loto moodi, samal ajal kui Ethereumi süsteemiga võidavad kõik osalejad kindla summa mängimise eest. Siiski, kellel on rohkem Ethereumi, võidavad rohkem krüptoraha.