Krüptoraha versus 16 keskpanka

bitcoin vs. dollar

Maailma keskpangad väljendavad järjest julgemalt oma vastumeelsust krüptovaluuta suhtes, samas leidub ka mõni erandlik riik.

Peamiselt keskenduvad keskpangad kahele teemale, kirjutab Bloomberg. Esiteks, mida tuleb teha (kui üldse) eraalgatuslike krüptovaluutade kasvu ja esiletõusuga. Teiseks, kas keskpangad peaksid hakkama pakkuma oma variante krüptovaluutadest.

USA: pole piisavalt suur

Ameerika Ühendriikide Föderaalreserv ei ole vaimustunud ideest keskpanga väljaantavast krüptovaluutast, mis võiks olla vastus näiteks bitcoinile. USA keskpanga juhatuses esimehe Jerome Powelli sõnul vajavad lahendamist tehnilised küsimused ja privaatsus võib olla probleem. Föderaalreservi järelevalvekomisjoni juht Randal Quarles on öelnud, et mingil hetkel võib krüptovaluuta maht kasvada nii suureks, et hakkab rahapoliitikat mõjutama, kuid praegu pole see veel probleem.

Euroopa Keskpank: bitcoin ei ole valuuta

Euroopa Keskpanga asepresident Vitor Constancio ütles septembris, et bitcoin ei ole valuuta ning võrdles seda 17. sajandi tulpide mulliga Hollandis. Constancio kolleeg Benoit Coeure hoiatas, et bitcoin on ebastabiilne ning selle seosed maksudest hoidumise ja kuritegevusega tekitavad riske. Keskpanga juhi Mario Draghi sõnul mõjutavad krüptovaluutad euroala majandust piiratult ega ohusta kuidagi keskpankade rahamonopoli.

Hiina: küpsed tingimused

Hiina keskpank on veendunud, et suudab ohjeldada krüptovaluutasid. Hiinlased moodustasid 2014. aastal meeskonna, mis pidi välja töötama digitaalse FIAT-valuuta. Hiina keskpank usub, et praegu on sellise tehnoloogia kasutuselevõtuks aeg küps. Kuigi täpset alguskuupäeva pole paigas, usuvad hiinlased, et digivaluuta võib parendada maksmisefektiivsust.

Saksamaa: spekulatiivne mänguasi

Saksamaal, kus suur osa elanikke maksab endiselt sularahas, nimetas kohaliku keskpanga juhatuse liige Carl-Ludwig Thiele bitcoini pigem spekulatiivseks mänguasjaks kui maksevõimaluseks. Thiele sõnul segaks deposiitide muundumine plokiahelaks pankade ärimudeleid ja pööraks senise rahapoliitika pea peale.

Suurbritannia: potentsiaalne revolutsioon

Brittide keskpanga juht Mark Carney on nimetanud krüptovaluutasid finantssektori potentsiaalseks revolutsiooniks. Carney sõnul tõotab plokiahelal põhinev tehnoloogia head väljavaadet, et keskpangad saaksid tugevdada oma kaitset küberrünnakute vastu ja põhjalikult parendada makseviise institutsioonide ja klientide vahel. Samas lisas ta, et Suurbritannia keskpank on kaugel sellest, et luua inglise naelast digitaalne versioon.

India: digivaluuta on keelatud

India keskpank on krüptoraha vastu, kuna digivaluutasid võidakse kasutada rahapesuks ja terroristide rahastamiseks. Sellegipoolest on keskpank pannud kokku meeskonna, kes uurib võimalust, kas ülemaailmselt keskpankade toetusega digivaluutasid saaks kasutada seadusliku maksevahendina. Praegu on see seadusega keelatud.

Brasiilia: toetame innovatsiooni

Brasiilia keskpank ei näe krüptovaluutas kohest riski Brasiilia finantssüsteemile, aga jääb selliste valuutade arengu puhul valvsaks. Keskpank on tõotanud toetada finantsinnovatsiooni, sealhulgas uusi tehnoloogiaid, mis muudavad finantssüsteemi turvalisemaks ja tõhusamaks.

Kanada: nagu vara

Kanada keskpanga asejuht Carolyn Wilkins, kes juhib krüptovaluutade uuringuid, ütles hiljutises intervjuus, et krüptovaluuta ei ole vormiliselt õige raha. „See on tegelikult vara või isegi väärtpaber ning seda tuleks selliselt käsitleda,“ ütles Wilkins. Sarnaselt paljudele teistele näeb ta plokiahelas võimalust muuta finantssüsteem tõhusamaks.

Lõuna-Korea: kuritegevuse oht

Lõuna-Korea keskpanga asejuht Shin Ho-soon leiab, et krüptovaluutasid tuleb rohkem uurida ja jälgida. Seni on nii paljud korealased võtnud bitcoini omaks, et peaminister hoiatas hiljuti selle eest, et krüptovaluutad võivad rikkuda riigi noored ära.

Venemaa: püramiidskeemid

Venemaa keskpanga juht Elvira Nabiullina on öelnud, et nemad ei kavatse digivaluutat ehk püramiidskeeme teha seaduslikuks, ning keskpank on eraalgatuslikult loodud raha vastu, olenemata sellest, kas see on füüsiline või digitaalne. Koostöös Vene võimudega blokeerib Venemaa keskpank oma asejuhi Sergei Švetsovi sõnul kodulehti, mis võimaldavad investoritele ligipääsu bitcoini vahetuskeskkondadesse.

Austraalia: spekulatiivne maania

Austraalia keskpanga juht Philip Lowe kritiseeris detsembri alguses krüptovaluutasid, öeldes, et need pakuvad suurema tõenäosusega huvi kriminaalidele kui tarbijatele. „Praegune vaimustus tundub pigem spekulatiivse maaniana kui võimalusena kasutada krüptovaluutat tõhusa ja mugava elektroonilise maksevahendina,“ leidis ta. Lowe’ sõnul on ta palju suhelnud ametikaaslastega teistes riikides ning vähesed näevad võimalust luua elektroonilised pangakupüürid. Samuti ei kavatse Austraalia keskpank tulla välja enda digitaalse valuutaga.

Türgi: oluline lüli

Digivaluutad võivad anda oma panuse finantsstabiilsusse, kui neid luua hästi, leiab Türgi keskpanga juht Murat Cetinkaya. Samas lisas ta, et digivaluutad sisaldavad keskpankade jaoks uusi ohte, mis puudutavad hindade stabiilsust ja rahaga varustamist. Sellele vaatamata leidis Cetinkaya, et digivaluuta võib olla sularahavaba majanduse oluline lüli ja seni kasutatud tehnoloogiad võivad aidata muuta maksevõimalusi kiiremaks ja tõhusamaks.

Holland: julge hunt

Hollandlased on digivaluutaga katsetanud, kui kaks aastat tagasi lõi keskpank enda krüptovaluuta DNBcoin, et mõista paremini selle olemust. Eelmisel aastal tutvustatud tulemustega seoses ütles projekti juhtinud Ron Berndsen, et plokiahelat on sobilikum kasutada keerulisemate rahaülekannete lahendusena.

Rootsi ja Norra: uurime võimalusi

Sarnaselt hollandlastega uurib Rootsi digiraha võimalusi. Rootsi keskpank katsetab digitaalse andmebaasi põhjal loodud e-krooniga, mis keskpanga hinnangul ei takistaks rahapoliitikat.

Sularaha kasutust vähendavas keskkonnas tegutsev Norra keskpank otsib võimalusi, nagu üksikisiku kontod keskpangas või pangakaardid või äpid maksete tasumiseks.

Rahvusvaheliste Arvelduste Pank: ei saa eirata

Keskpankade keskpangaks nimetatud Rahvusvaheliste Arvelduste Pank (BIS) leiab, et poliitika kujundajad ei saa eirata krüptovaluutade kasvu. Tõenäoliselt peavad poliitikud mõtlema läbi, kas neil on otstarbekas mingil hetkel luua oma digivaluuta. Üks võimalus oleks ainult keskpanga kontrollitav avalikkusele kättesaadav valuuta, mida saaks konverteerida rahaks.

Allikas: Äripäev